Утрински Весник
Македонија

Бугарскиот претседател и премиерот: Не прифаќаме изјави од Северна Македонија кои се во спротивност со меѓународните договори

Radev Glavchev.jpg

Бугарија не прифаќа изјави и однесувања што се во спротивност со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, како и со другите меѓународни договори што ги има потпишано Северна Македонија. Бугарија постојано и јасно го кажува својот став дека договорите мора да се реализираат, наведува во својот став бугарскиот претседател, Румен Радев.

„Европската перспектива на Северна Македонија зависи од строгото спроведување на меѓународните договори во кои таа е страна, како и од преговарачката рамка одобрена од Европскиот совет во јули 2022 година, која нема да се ревидира“, нагласува шефот на бугарската држава.

Реагираше и премиерот Димитар Главчев.

„По повод церемонијата на инаугурација на новиот претседател на Република Северна Македонија, Бугарија не прифаќа изјави и однесување кои се во спротивност и со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година и, во принцип, со договорите меѓу Европската Унија и Република Северна Македонија“, се наведува во реакцијата, пренесе БНР.бг.

Главчев додава и дека Северна Македонија земја-членка на НАТО, од која произлегуваат соодветните обврски и одговорности.

Новоизбраната претседателка, Гордана Силјановска-Давкова вчера предизвика остра реакција и предупредувања од Грција и ЕУ, откако при полагањето заклетва како шеф на државата изјави дека ќе го почитува Уставот и ќе ја брани независноста на Македонија, користејќи го името што го имаше земјата пред Договорот од Преспа со Грција во 2018 година, потсетуваат бугарските медуими.

Можете да прочитате

„Мал Битолски Монмартр“ повторно во  Бигорски 

15-годишно девојче исчезна од установа за згрижување деца

Матични се жалат на казни за пречекорувања на издадени лекови, од Фондот велат реакцијата е поради целта за рационално препишување лекови