Утрински Весник
Свет

Бродови на НАТО пристигнаа во пристаништето во Бар

Бродови на НАТО пристигнаа во пристаништето во Бар

Бродовите на земјите членки на НАТО, американскиот „Џејмс Е. Вилијамс“ и турскиот „Барбадос“, денеска ќе впловат во пристаништето Бар, соопшти Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека целта на посетата е „зајакнување на одбранбените односи во регионот и зајакнување на поморската безбедност во водите на земјите членки на НАТО“.

Американскиот брод, се додава, е предводник на Постојаната поморска група два на НАТО.

Можете да прочитате

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина

Вучиќ: Србија не сака да влезе во НАТО, но љубоморно ја чува својата воена неутралност