Утрински Весник
Свет

Брнабиќ: Курти е единствениот виновен за конфликтот во Косово, ова е неговиот животен сон

Брнабиќ: Курти е единствениот виновен за конфликтот во Косово, ова е неговиот животен сон

Српската премиерка Ана Брнабиќ го коментираше конфликтот на северот на Косово во кој беа убиени косовски полицаец и тројца српски напаѓачи за време на гостувањето на српска телевизија.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека вчерашниот ден бил еден од најтешките денови за неговата земја и нејзиниот народ од 2004 и 2008 година.

Брнабиќ изјави дека Вучиќ во својот говор во ОН предупредил дека е можно и извесно да има конфликт на Косово, како што се случи во Бањска. Брнабиќ оцени дека единствениот виновник за конфликтот е косовскиот премиер Албин Курти и дека тоа е неговиот животен сон.

„Како држава ќе се обидеме да го најдеме најдоброто решение за Србите на Косово. Состојбата во која не доведе Албин Курти и молкот на меѓународната заедница е катастрофална. Дали Курти има „карт бланш“ да убива луѓе во Косово како што сака?“ праша Брнабиќ, пренесува Н1 Србија.

Премиерката на Србија додаде дека не знае дали во овој момент е мудро и во државен интерес да се коментираат настаните на северот на Косово.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина