Утрински Весник
Свет

Британска туристка групно силувана на Кипар, уапсени петмина Израелци

Британска туристка групно силувана на Кипар, уапсени петмина Израелци

Британска туристка изјави дека била групно силувана од пет напаѓачи во популарното летувалиште Аја Напа на Кипар овој викенд. 20-годишната жртва вчера им кажала на кипарските власти дека била нападната од пет мажи во хотелот во кој престојувала во Фамагуста.

dobivaj vesti na viber

Кипарската полиција соопшти дека уапсила пет Израелци, тројца на возраст од 19 и двајца на возраст од 20 години, откога  наводната жртва ги опишала нападот и осомничените. Осомничените мажи денеска треба да се појават пред судот во Фамагуста, пишува „Дејли мејл“.

Минатата година друга британска државјанка доби жалба за поништување на нејзината пресуда за лажење дека била групно силувана од 12 израелски туристи додека била на одмор на Кипар како 18-годишна. Нејзините адвокати можеа да докажат дека судијата ги игнорирал доказите на вештаците и не ѝ дозволил на жртвата да сведочи за силувањето.

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово