Утрински Весник
Свет

Британец отпатувал во Киев среде војна, за да поправа заб: веднаш закажал термин, а платил пет пати помалку

Британец отпатувал во Киев среде војна, за да поправа заб: веднаш закажал термин, а платил пет пати помалку

Британецот Ричард Хау (58) се обидел да закаже посета кај стоматолог во Кембриџ, но бидејќи за тоа ќе морал да плати 1.000 фунти во приватна клиника, завршил со поправање на забите во Киев, пишува „Дејли мирор“. “.

dobivaj vesti na viber

Човекот со силна забоболка отишол на лекување во Украина, разурната од војната, откако му било одбиено лекувањето што му го платила британската Национална здравствена служба (NHS).

„Тоа само покажува каков хаос владее во моментов во стоматолошката заштита“, рече тој.

Како што изјавил, минатиот месец бил во агонија кога му се појавила силна забоболка. Меѓутоа, тој не можел да стигне до стоматолог поради стоматолошката криза во Велика Британија.

Хау исконтактирал стоматолошки ординации во Ели, но тие му рекле дека не прифаќаат нови пациенти со NHS и дека тој ќе мора да плати речиси 1.000 фунти за приватно лекување.

Сепак, патните сметки и трошоците за стоматолог во Киев биле помалку од половина од трошоците наведени од британските стоматолози.

„Имав многу болки, но ми рекоа дека нема шанси да закажам состанок со NHS. Во Украина закажав термин веднаш и за многу помала цена“, рече тој.

Хау пристигнал со авион во Лублин, Полска, а потоа патувал 13 часа со воз до Киев.

Неговите повратни летови чинат 127 фунти, а тој платил 54 фунти за патувања со воз. Неговиот апсцес бил третиран и со дополнителна работа, вклучително и три пломби на коренскиот канал и едно полнење, платил вкупна сметка од 220 фунти.

Хау, поранешен директор на автомобилската индустрија, живеел во главниот град на Украина 12 години и има куќа таму. Тој се јавил на Клиниката за современа стоматологија каде што се наоѓала ординацијата каде што се лекувал и му рекле дека може веднаш да дојде.

Како што изјавил Британецот, тој морал да го почитува полицискиот час од 23:00 до 5:00 часот.

„Воздушните сирени се слушаа два до три пати на ден, но локалното население веќе беше прилично навикнато на тоа, па беа прилично мирни“, рече Хау, додавајќи дека противтенковската одбрана е распоредена по улиците.

„Лудо е што ги поканивме Украинците да се засолнат во Обединетото Кралство, бидејќи ако имаат проблеми со забите, немаат шанси да бидат прегледани од државен стоматолог“, заклучил тој.

„Дејли мирор“ потсетува дека над 70 деца дневно не можат да ги поправаат забите, поради недостигот на стоматолози во британската национална здравствена служба.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград