Утрински Весник
Свет

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за странско влијание

1706611790 Unnamed File.webp.webp

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел денеска ја критикуваше Грузија за усвојување на закон за „странско влијание“ насочен кон невладините организации финансирани од странство и за потиснување на масовните протести, повикувајќи го Тбилиси да го смени курсот.

-Усвојувањето на овој закон негативно влијае на напредокот на Грузија на патот кон ЕУ… Ги повикуваме грузиските власти да го повлечат законот, рече Борел во заедничката изјава со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. 

Можете да прочитате

Хутите во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја