Утрински Весник
Свет

Блинкен разговараше со Галант за ситуацијата на теренот во Газа

Blinken I Galant.jpeg

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант му рекол на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека израелската армија спроведува „прецизна операција“ во Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, додавајќи дека нема да се откаже од целта да ги ослободи заложниците и да ги елиминира членовите на Хамас „како војска и како администрација“.

Според Тајмс оф Израел, Галант и Блинкен разговарале за случувањата во Газа, вклучувајќи ги и операциите на армијата низ Појасот во присуство на терористички упоришта, како и прецизните операции во Рафа против преостанатите баталјони на Хамас, додека го обезбедувале преминот на исто време се однесува на преминот Рафа со Египет.

Блинкен повторно го предупредил Галант Израел да не презема масовна офанзива во Рафа, според портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

„Министерот изрази благодарност до секретарот Блинкен за поддршката што американската администрација ја дава на израелската безбедност“, рече Милер.

Можете да прочитате

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба

ConocoPhillips ја купи Marathon Oil за 22,5 милијарди долари

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго