Утрински Весник
Свет

Блинкен: Истекувањето гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Блинкен: Бевме во контакт со Русија поради заканите со нуклеарно оружје

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека истекувањето гас од гасоводот „Северен тек“, според неговото разбирање, нема значително да влијае на енергетската безбедност на Европа.

dobivaj vesti na viber

Блинкен на прес-конференција рече дека САД сè уште не ги потврдиле првичните извештаи дека протекувањето може да биде резултат на напад или саботажа.

Додаде дека саботирањето на гасоводот нема да биде во ничиј интерес.

Шведската полиција претходно објави дека повела прелиминарна истрага за можна саботажа на гасоводот „Северен тек 1“ во Балтичкото Море.

Можете да прочитате

Бездомник почина на плоштадот Свети Петар; Ватикан: Дождот и студот му ја влошија состојбата

Русија ги вклучи Цукерберг и „Мета“ во екстремистичките организации

Тинејџер пукал во две училишта во Бразил, има мртви