Утрински Весник
Свет

Бербок: Местото на Украина е во ЕУ, но треба да направи повеќе во борбата против корупцијата

ЕУ не може да ја прогласи Револуционерната гарда за терористичка организација

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска за време на посетата на Киев изјави дека Украина има место во Европската унија, но ги повика властите во земјата да направат повеќе во борбата против корупцијата.

dobivaj vesti na viber

Бербок рече дека Германија ќе обезбеди дополнителни 20 милиони евра хуманитарна помош за Украина, пренесе Ројтерс.

Пресметувајќи ја дополнителната помош, Германија ќе испрати помош во вредност од 380 милиони евра за Украина оваа година, рече германската министерка.

Можете да прочитате

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали