Утрински Весник
Свет

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и Украина

6f5420b9 Ec66 4702 81e4 0fb4f9912082 1.jpg

Белорусија денеска започна воени вежби во регионите кои граничат со Украина и членките на Европската унија, Литванија и Полска, соопшти белоруското Министерство за одбрана.

Тридневните вежби во регионите Гомел и Гродно имаат за цел да ги обучат офицерите и единиците на територијалната одбрана како да ги бранат своите региони и како да дејствуваат во случај на вонредна состојба, објави Министерството на апликацијата за пораки „Телеграм“.

Web

Според написите во медиумите, Белорусија, најблискиот сојузник на Русија, забележа влошување на односите со нејзините западни соседи и Украина во последниве години, особено откако Москва ја искористи белоруската територија како база за нејзината инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Можете да прочитате

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан

Една година од војната во Судан која е во сенка на судирите во Газа и Украина

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината