Утрински Весник
Спорт

Барселона го договори првото засилување за следната сезона

Барселона го договори првото засилување за следната сезона

Каталонскиот гигант Барселона го договори првиот трансфер за новата сезона. Раководството ги детализира сите услови, платата и должината на договорот со дефанзивецот на Атлетик Билбао, Ињиго Мартинез. Тој по истекот на сезоната како слободен играч ќе се пресели на „Камп Ноу“.

dobivaj vesti na viber

Мартинез ќе ја зголеми конкуренцијата за Кристенсен, Араухо и Кунде, а беше желба на тренерот Чави затоа што е левучар кој игра во последната одбранбена линија.

Интересно е дека Ињиго Мартинез во два наврати беше блиску до Барселона, во 2016 година кога на клупата беше Луис Енрике, а потоа и две години подоцна кога тренер беше Ернесто Валверде.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром