Утрински Весник
Спорт

Барселона без Араухо до крајот на годината

Барселона без Араухо до крајот на годината

Роналд Араухо поради повреда ќе отсуствува до почетокот на ноември, што значи дека тренерот на Барселона, Чави, на неговите услуги ќе може да смета дури по завршувањето на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

Араухо заработи повреда на мускулот во првата минута од пријателскиот натпревар со Иран, поради што веднаш беше испратен во Барселона.

Првично се шпекулираше дека Араухо би можел да биде подготвен до „Ел Класико“ на 16. октомври, но денешните тестови покажале дека повредата е многу посериозна.

Тој ќе биде надвор од терените од шест до седум недели, што значи дека ќе се врати на стартот на Светското првенство и ќе биде на располагање на својата репрезентација.

Од друга страна, Барса сега е во голем проблем, бидејќи и Кунде е надвор од терените, а тој и Араухо се најдобрите дефанзивци на Барселона од почетокот на сезоната.

Араухо ќе го пропушти пеколниот период, во кој Барса ќе ги одигра преостанатите четири натпревари во Лигата на шампионите, двомеч со Интер, со Баерн на „Камп Ноу“ и гостувањето во Чепка кај Викторија Пилзен. Во Ла Лига покрај, споменатото „Ел Класико“, Араухо ќе ги пропушти и натпреварите Виљареал, Атлетик Билбао и Валенсија.

Можете да прочитате

Роналдо честел вечера во Доха, тројца од соиграчите не се појавиле

Де Брујне: Стари сме, немаме шанси да дојдеме до титулата

Струга го победи Силекс