Утрински Весник
Свет

Бајден: Американското оружје нема да се користи за напад на Москва и Кремљ

1707053089 Unnamed File.webp.webp

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американското оружје, кое и дозволи на Украина да го користи за напади на територијата на Русија, нема да се користи за напади врз Москва и Кремљ.

Бајден, во интервју за ABC News, не одговори директно на прашањето дали оружјето од американско производство веќе е користено во напади на руска територија откако тој го потпиша овластувањето за Украина да гo користи, со ограничување дека се користи во областа околу Харков, која е под напад на руските сили.

Бајден, сепак, јасно стави до знаење дека не одобрува американско оружје да се користи за цел на рускиот главен град или седиштето на руската влада.

„Тие (Украина) се овластени да го користат во близина на границата кога руските сили напаѓаат одредени цели во Украина. Ние не одобруваме напади на 200 милји внатре во руската територија и не одобруваме напади врз Москва и Кремљ“, рече Бајден. изјави за новинарот на ABC News.

На прашањето дали е загрижен поради изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека „испораката на оружје со висока прецизност во Украина за напади на територијата на Русија е директно учество во војната“, тој рече дека го познава Путин повеќе од 40 години и дека го загрижува 40 години.

– Тој не е пристоен човек. Тој е диктатор и се бори да ја задржи својата земја обединета додека сè уште го продолжува овој напад. Не зборуваме за давање оружје за напад на Москва или Кремљ – рече Бајден.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија