Утрински Весник
Спорт

Австриецот Даниел Хубер победи во финалето од Светскиот куп во ски-скокови во Планица

3935468 79942128 2560 1440.jpg

Австриецот Даниел Хубер победи во финалниот натпревар од Светскиот куп во ски-скокови во Планица, Словенија и со супериорна победа Салцбурговецот успеа да го надмине сонародникот Стефан Крафт во трката за малиот глобус во скијачките летови.

Вкупниот победник на Светскиот куп Крафт го освои четвртото место, Словенецот Домен Превц беше втор пред Полјакот Александар Знишцол.

Хубер импресионираше во првата серија со скок од 247 метри, а потоа во втората скокна на 242,5 метри што му беше доволно за победа и вкупна титула.

Словенечкиот ски-скокач Петер Превц се прости од натпреварувачката кариера со шестото место во Планица. По последниот лет го чекаа неговото семејство, пријателите и другите кои го поддржуваа во текот на шампионската кариера, како и 19.130 гледачи.

Меѓународната скијачка федерација на неколку минути го прекина натпреварувањето по последниот скок на Превц, оставајќи момент на слава на 31-годишниот натпреварувач од Селшката долина, кој за 15 сезони постигна бројни рекорди и запиша голем број успеси.

Петер Превц се прости од бројните рекорди со 24 победи на Светските првенства и вкупно 63 индивидуални подиуми. Со своите сонародници беше дел од сите 12 победи на словенечката репрезентација, освои четири медали на Олимписките игри, три на светските првенства, а на СП пет пати застана на подиумот.

Можете да прочитате

Влаховиќ ја разбуди „старата дама“

Алкалоид без проблеми ја преслуша Струга

Зидан и Баерн се пред крај со преговорите за отпочнување на четиригодишна соработка