Утрински Весник
Свет

Атентаторот на Фицo: Не сакав да го убијам

O 1925642 1024.jpg

Атентаторот на словачкиот премиер Роберт Фицo, Јурај Цинтула, призна дека на 15 мај пукал во премиерот и му нанел сериозни повреди, но тврди дека не се обидел да го убие и нагласи дека како добар стрелец, целел да не му го загрози животот, пренесуваат денеска словачките медиуми.

Словачката приватна вести ТВ ТА3 денеска го објави образложението на одлуката со која судот му одреди притвор на Цинтула во саботата, во кое се наведува дека Цинтула изјавил дека му е жал и му се извинил на премиерот што му го загрозил животот испукајќи најмалку четири куршуми во него.

– Сфаќа дека постапил на неприфатлив начин, дека не требало да го повреди повредениот. Никој друг не знаел што планира – се наведува во образложението на одлуката на Специјалниот кривичен суд во Пезинок.

Напаѓачот на премиерот рече дека решил да оди на местото на Хандлова два дена порано, кога од медиумите дознал дека таму ќе заседава словачката влада, со чија политика не се согласува бидејќи се однесува како Јуда кон Европската унија и Украина, што тој сепак не го кажа пред судот, туку за време на сослушувањето веднаш по атентатот, во состојба на шок и без присуство на адвокат.

Тој на распитот на полицијата и рекол дека само сакал да го повреди премиерот за да мора да ја напушти функцијата и дека знаел да пука, па ако сакал да го убие ќе бил мртов, а бил внимателен да не повреди никого во групата поддржувачи на Фицо, кои премиерот дојде да ги поздрави кога Цинтула пукаше кон него.

Малку познат поет, симпатизер на некомпатибилни движења и идеи, човек кој неуспешно се обиде да го основа Движењето против насилството, а во исто време се восхитуваше и се сретна со активистите на екстремистичката илегална десничарска паравоена организација словачки бранители, про- Русинот и близок до руските моторџии Ноќни волци, Јурај на Фицо сакал да ја предаде својата книга „Пораката на жртвата“, на која напишал и посвета.

Јурај Цинтула беше обвинет за обид за убиство со умисла мотивирано од одмазда против заштитено лице, за што, според законите на Словачка, е предвидена казна од 25 години затвор или доживотна робија.

Можете да прочитате

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите

Посебен сообраќаен режим во една општина во Скопје денес од 12 до 16 часот