Утрински Весник
Свет

АстраЗенека ги повлекува своите вакцини против коронавирус од пазарот ширум светот

20240508141824 Big 730x400 71.webp.webp

АстраЗенека соопшти дека иницирала отповикување на вакцините за Ковид-19 ширум светот поради „вишокот достапни ажурирани вакцини“ од пандемијата.

Соопштението доаѓа откако фармацевтската компанија доброволно го повлече одобрението за пласирање на лекот на пазарот во Европската унија во март.

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината повеќе не е одобрена за употреба. Во соопштението за печатот, АстраЗенека вели дека одлуката е донесена затоа што сега има голем број нови достапни вакцини кои се приспособени на новите варијанти на коронавирусот. Ова доведе до пад на побарувачката за вакцината на АстраЗенека, која повеќе не се произведува ниту се испорачува.

„Со оглед на тоа што оттогаш се развиени повеќе варијанти на вакцината за Ковид-19, има вишок на ажурирани вакцини на располагање“, информира компанијата, додавајќи дека ова доведе до пад на побарувачката за Vaxzevria, која повеќе не се произведува ниту се испорачува.

Можете да прочитате

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху

Во лавини во Швајцарија за време на зимската сезона загинаа 23 лица