Утрински Весник
Свет

Јапонија: Прерано е да се тврди дека Северна Кореја може да изврши нуклеарен ракетен напад

Портпаролот на јапонската Влада, Јошимаса Хајаши денеска изјави дека е прерано да се заклучи дека Северна Кореја поседува технолошка способност да изврши напад со крстосувачки ракети опремени со нуклеарно оружје.

– Се чини дека Северна Кореја сака да се здобие со технологија што ќе ѝ оневозможи да изврши напад со крстосувачки ракети со нуклеарно оружје, наведе Хајаши.

Тој посочи дека е неопходна внимателна анализа за веродостојно да се заклучи дали официјалната Пјонгјанг поседува таква технологија.

Северна Кореја на 2 февруари тестираше крстосувачки ракети, како и нови ракети земја-воздух во близина на нејзиниот западен брег. Тоа беше четврто лансирање на ракета од Северна Кореја за нешто повеќе од една недела.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !