Утрински Весник
Свет

Апелациски суд: Тужбата на младите против американската Влада за климатските промени треба да се отфрли

20240502081534 Big 730x400 16.webp.webp

Американскиот апелациски суд во средата одлучи дека тужбата поднесена од 21 млад човек во која се тврди дека енергетската политика на американската влада ги крши нивните права за заштита од климатските промени мора да биде отфрлена.

Тричленскиот совет на окружниот Апелациски суд на САД со седиште во Сан Франциско во налог од пет страници наведе дека случајот требало да биде отфрлен откако судот првпат го слушнал проблемот во 2020 година.

Тогаш беше заклучено дека судовите не можат да наредат сеопфатни промени во политиката кои подобро би било да им се препуштат на Конгресот и на извршната власт. Иако младите тужители го намалија барањето, барајќи само изјава дека им се повредени правата, судот рече дека тужбите мора да се однесуваат на отштета што може да се поправи на суд и дека таквата изјава нема директно да им помогне на тужителите.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија