Утрински Весник
Спорт

Англискиот фудбалер Вокс загина во несреќа со брод, имаше само 25 години

Англискиот фудбалер Вокс загина во несреќа со брод, имаше само 25 години

Дефанзивецот на Шарлот ФЦ во МЛС лигата, 25-годишниот Англичанец Антон Вокс загинал во несреќа на два брода во Мајами, потврди клубот. Вокс, кој кариерата ја започнал со Тотенхем, пред да игра и за Портсмут во англискиот фудбал и Атланта во МЛС лигата бил повреден во судирот на два брода, објави полицијата во Мајами.

dobivaj vesti na viber

Шарлот го избраа Вокс во драфтот за клубовите од експанзијата на лигата во 2021, откако тој помина две сезони во Атланта јунајтед.

„Сите сме потресени од трагичната смрт на Антон Вокс. Тој беше фантастичен соиграч, син, татко и партнер. Нашите мисли и молитви се со семејството на Антон во овие тешки моменти“, изјави сопственикот на Шарлот, Дејвид Тепер.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома