Утрински Весник
Спорт

Англија ги казни сите грешки на Сенегал

Англија ги казни сите грешки на Сенегал

Англија го направи првиот чекор кон пласманот во четвртфиналето на СП во Катар. Англичаните во четвртото осминафинале на Мундијалот, водат по 45 минути игра против Сенегал со 2:0.

dobivaj vesti na viber

Шампионите на Африка го контролираа натпреварот до 35 минута, во 32. Пикфорд успеа да го одбрани ударот на Дија.

Во 38.минута, Англичаните, кои до тој момент ништо не покажаа, изведоа добра комбинација, Белингем асистираше, а Хендеросн го совлада Менди.

Од тој момент Сенегалците зачестија со грешките, неколку пати панично реагираа, а аматерската грешка во третата минута од судиското надополнување на времето, отвори контранапад кој со гол го заврши Кејн.

Можете да прочитате

УЕФА, сепак, нема да дозволи знамиња со „Голема Унгарија“

Тотенхем го сака Компани за нов менаџер?

Рабио од лето на „Енфилд“?