Утрински Весник
Спорт

Анчелоти отпиша четворица фудбалери во Реал Мадрид

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Реал Мадрид загуби со 3:1 од Барселона во финалето на шпанскиот Суперкуп, а медиумите по натпреварот пишуваа за нарушена атмосфера во соблекувалната на актуелниот шампион на Шпанија и Европа, Најновата вест е дека тренерот на Реал, Карло Анчелоти, отпишал четворица играчи.

dobivaj vesti na viber

„Марка“ тврди дека тоа се десниот бек Алваро Одриозола (27), стоперот Хесус Ваљехо (26), напаѓачот Еден Азар (32) и напаѓачот Маријано Дијаз (29).

Станува збор за играчи кои Италијанецот речиси и не ги користи на натпреварите на Реал Мадрид и сака да се обиде да се ослободи од нив веќе во зимскиот преоден рок.

Одриозола оваа сезона одигра 51 минута откако се врати од позајмица во Фиорентина и е целосно во сенка на Дани Карвахал и на Лукас Васкез. Ваљехо исто така не може да игра покрај жестоката конкуренција во одбраната и оваа сезона одигра само 56 минути.

Реал Мадрид нема веќе трпение и за Еден Азар. Белгискиот ас оваа сезона одигра 621 минута и е далеку од идеална физичка форма. Маријано Дијаз оваа сезона одигра 25 минути под водство на Анчелоти, најмалку од наведените играчи.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија