Утрински Весник
Спорт

Јан Зомер по шест месеци ќе го напушти Баерн Минхен

Јан Зомер по шест месеци ќе го напушти Баерн Минхен

Баерн Минхен најверојатно ќе се раздели со голманот Јан Зомер само шест месеци откако го ангажираше од Борусија Менхенгладбах. Швајцарецот нема да биде избор број 1 по враќањето на Мануел Нојер и тоа воопшто не му одговара, па затоа сериозно размислува да ја напушти „Алијанц арена“.

dobivaj vesti na viber

Интерес за Зомер има од четири клуба. Го бараат Валенсија, Вилјареал, Лестер и Монако, пишува „Кикер“.

34-годишниот чувар на мрежата сака да игра редовно за да биде и дел од тимот на Швајцарија за ЕП 2024, а тоа нема да биде можно на „Алијанц Арена“. Се очекува Баварците да побараат околу 10 милиони евра за правата на Зомер.

Можете да прочитате

ЕВРО 2024: Драматично реми на Хрватска и Албанија во Хамбург

Мбапе го скрши носот, ќе игра со маска на ЕП

Младеновски: Сè уште се натпреварувам за да им дадам поддршка на младите и надежни македонски кајакари