Утрински Весник
Свет

Американскиот Центар за превенција на болести препорача широка употреба на вакцината против корона

Американскиот Центар за превенција на болести препорача широка употреба на вакцината против корона

Шефот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) официјално препорача широка употреба на ажурирани вакцини против Ковид-19 одобрени од владата, додека земјата се подготвува да започне кампања за вакцинација за неколку дена.

dobivaj vesti na viber

Последната препорака на директорот Менди Коен доаѓа откако советодавниот панел за ЦДЦ оваа недела гласаше со 13-1 за да ги препорача вакцините на Фајзер и Модерна. За разлика од Европа, ЦДЦ не одлучи дека нивната целна група е одредена популација со висок ризик како што предложија некои експерти и препорачаа други земји.

Вакцините се дел од напорите на јавно-здравствените службеници за подобро усогласување на следната вакцина против Ковид со сегашната варијанта на вирусот што циркулира, исто како што тоа го прават со вакцините против грип. Препораките за ЦДЦ се разликуваат од оние на повеќето европски земји кои издале упатства.

Овој месец, Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) рече дека програмите за вакцинација во земјите на ЕУ треба да им дадат приоритет на луѓето на возраст од 60 и повеќе години, како и на другите ранливи групи.

Во Германија, засилувачите се насочени кон овие групи, додека комисијата за вакцини на владата на Велика Британија соопшти дека вакцината ќе им биде понудена само на возрасните од 65 и повеќе години и на одредени други категории, бидејќи тие најверојатно ќе имаат корист.

Членовите на американскиот панел за ЦДЦ рекоа дека препорачувањето на вакцината на сите ги надминува компликациите од поконкретни препораки. „Силно ја поддржувам универзалната препорака“, рече членот на панелот и професорка на Медицинскиот факултет на Харвард, д-р Камил Котон.

Советниците за ЦДЦ се состанаа еден ден откако американската Администрација за храна и лекови (ФДА) ги одобри и исчисти ажурираните вакцини против Ковид направени од Фајзер и нејзиниот германски партнер Бионтек, како и од Модерна, за луѓе од 12 години и постари за итна употреба кај деца од 6 месеци до 11 години.

Вакцината Новавакс базирана на протеини сè уште е под ревизија на ФДА. Развојот на вакцина што ќе ги таргетира најновите варијанти на коронавирусот кој постојано мутира е предизвик за јавно-здравствените службеници ширум светот од почетокот на пандемијата во 2020 година, со некои варијанти позагрижувачки од другите.

„Мислам дека широка стратегија за стимулирање има смисла“, рече Кејтлин Риверс, виш научник во Центарот за здравствена безбедност Џон Хопкинс во Балтимор, додавајќи дека иако вирусот не предизвика толку многу хоспитализации и смртни случаи како порано, тој сè уште циркулира.

Риверс додаде дека е љубопитна да ја слушне препораката на комитетот за младите мажи, „бидејќи гледаме дека во ретки случаи младите мажи може да развијат миокардитис“. Стапката на миокардитис по бустер дози кај адолесцентите и младите возрасни мажи е помала од онаа забележана по серијата примарни вакцинации, рече на состанокот официјален претставник на ЦДЦ, Меган Валас.

Таа рече дека податоците се ограничени од помалиот број на инјектирани бустер дози и додаде дека подолгите интервали помеѓу бустер дозите, исто така, може да влијаат на стапките на миокардитис кај оваа популација.

Инфекциите со Ковид и хоспитализацијата се зголемуваат во Соединетите Држави, Европа и Азија, но остануваат далеку под претходните пикови. Смртните случаи се релативно ниски во Соединетите држави – околу 2,000 беа пријавени минатиот месец – иако земјата забележа 1,1 милион смртни случаи од Ковид од почетокот на пандемијата.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина