Утрински Весник
Свет

Американски генерал: Украина ослободи повеќе од половина од окупираната територија

Американски генерал: Украина ослободи повеќе од половина од окупираната територија

Украинската армија ослободи повеќе од 54 отсто од окупираната територија, изјави вчера генерал Марк Мили, началник на Здружениот генералштаб на САД.

dobivaj vesti na viber

„Украина продолжува да прави свесен, постојан напредок во ослободувањето на својата татковина од руската окупација“, рече тој.

„До денес, Украина ослободи повеќе од 54 отсто од Украина под руска окупација и продолжува да ја задржува стратешката иницијатива“, додаде Мили на прес-конференцијата по состанокот на контакт групата за одбрана на Украина во воздухопловната база Рамштајн во Германија.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина