Утрински Весник
Свет

Американците повеќе го сакаат Трамп за претседател отколку Бајден

Американците повеќе го сакаат Трамп за претседател отколку Бајден

Американците повеќе би сакале да го видат Доналд Трамп за претседател по изборите во 2024 година отколку Џозеф Бајден. Растот на Трамп и брзиот пад на поддршката на Бајден кај младите гласачи се особено изразени, покажуваат новите анкети.

dobivaj vesti na viber

Меѓу младите Американци на возраст меѓу 18 и 35 години, дури 53 отсто го поддржуваат Трамп, а 38 отсто го поддржуваат Бајден, покажуваат анкетите организирани од „Вашингтон пост“ и „Еј-би-си њуз“.

Кога станува збор за вкупниот електорат, Трамп е во водство, бидејќи за него би гласале 51 отсто од гласачите, а за Бајден би гласале 42. Од друга страна, популарноста на Трамп расте. Кога заврши неговиот претседателски мандат, 38 отсто од испитаниците позитивно ја оценија неговата работа, а тој процент сега порасна на 48 отсто.

Тоа е поголем процент на позитивни оценки отколку што имаше кога стана претседател. Покрај тоа, Трамп е оценет негативно од 49 отсто од испитаниците, што е многу помалку отколку кога му завршил мандатот и кога тој резултат бил 60 отсто.

Бајден не стои добро ниту во неговата Демократска партија бидејќи 33 отсто од демократите го сакаат за претседателски кандидат, а 62 отсто би сакале да видат некој друг. Кога станува збор за Трамп, 54 отсто од републиканците го сакаат за свој кандидат, а 43 отсто сакаат друг кандидат.

Покрај младите, популарноста на Бајден опаѓа и во неговото друго упориште од претходните избори, меѓу етничките малцинства. Во моментот Бајден е поддржан од 50 отсто, а рејтингот на Трамп е зголемен од 32 на 43 отсто. Трамп добро се рангира меѓу Хиспанците, каде што резултатот е 50-44 за него, точно во не премногу голем примерок.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина