Утрински Весник
Свет

Американците објавија видео од инцидентот над Црното Море: „Еве како руски ловец собори дрон“

Американците објавија видео од инцидентот над Црното Море: „Еве како руски ловец собори дрон“

Европската команда на американската армија објави снимка од сударот меѓу американскиот дрон за набљудување и руските борбени авиони над Црното Море

dobivaj vesti na viber

Американската војска објави снимка од руски борбен авион кој соборува американско беспилотно летало над Црното Море. Видеото покажува критични моменти во застојот во воздухот, за кој Пентагон соопшти дека траел 30-40 минути.

Над Црното Море во вторникот дојде до судир на американски дрон и руски борбен авион. Меѓутоа, Русите негираат дека дошло до судир и тврдат дека леталото „се срушило поради остар маневар“.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори