Утрински Весник
Спорт

Алкараз во стил до третото коло во Париз, крај за Стен Вавринка

Алкараз во стил до третото коло во Париз, крај за Стен Вавринка

Првиот носител и прв фаворит на Ролан Гарос, Карлос Алкараз имаше мали проблеми, но сепак го мина и второто коло на гренд слемот на земја, победувајќи го Јапонецот Таро Даниел со 6:1/3:6/6:1/6:2, а во третото коло е и втората носителка и шампионка од Австралија опен, Белорусинката Арина Сабаленка, која со 7:5/6:2 ја победи својата сонародничка Ирина Шиманович.

dobivaj vesti na viber

Шпанецот тргна доминантно во првиот сет, но Даниел успеа да врати со бреј во вториот, за потоа првиот носител да се соземе и да ги освои следните два сета за да обеззбеди дуел со Канаѓанецот Денис Шаповалов, кој со 6:2/3:6/6:3/6:3 го победи Матео Арналди.

„Таро одигра одличен меч, тој секогаш е опасен противник. Не беше лесно да се справам со неговата игра, но и со ветерот, кој денеска пречеше. Прекрасно е да се игра на овој терен“, вели Алкараз.

Во најдраматичниот меч, Австралиецот Танаси Кокинакис во драматични пет сета го победи поранешниот шампион, 38-годишниот Стен Вавринка со 3:6/7:5/6:3/6:7(4)/6:3.

Можете да прочитате

Ди Лоренцо за однесувањето на Осимен: Тимските проблеми ги решаваме во соблекувалната

Тинејџерот Вушковиќ потпиша за Тотенхем

Де Брујне од јануари во ПСЖ?