Утрински Весник
Спорт

Алкараз и Медведев го „скокнаа“ Ѓоковиќ, Ивановски напредуваше 44 места

Алкараз и Медведев го „скокнаа“ Ѓоковиќ, Ивановски напредуваше 44 места

Големи промени се случија на АТП листата по завршувањето на Мастерсот во Рим. Титулата во Рим ја освои Данил Медведев, во финалрто тој го победи Холгер Руне со 7:5, 7:5.

dobivaj vesti na viber

Новак Ѓоковиќ во Рим дојде како број 1, но не успеа да ја одбрани позицијата. По 387 недели, на денот кога го слави 36.роденден, српскиот тенисер е број 3 на АТП листата.

Пред него се Карлос Алкараз и Данил Медведев. Алкараз има 6.815 поени, Медведев 6.330. Овие двајца ќе бидат први носители на Роланд Гарос кој ќе започне на 28 мај.

Каспер Руд остана четврти и има 4.915 бодови, додека Стефанос Циципас е петти со 4.775.

Скок во Топ 10 направи Данецот, Холгер Руне, финалист на Мастерсот во Рим.

Тој од седмото скокна на шестото место, што е најдобра позиција во неговата кариера.

Андреј Рубљев падна на седмото место со 4.270 бодови, додека позициите од осмо до десетто ги задржаа Јаник Синер, Тејлор Фриц и Феликс Оже-Алијасим.

Калин Ивановски, на најновата раг листа скокна 44 места и сега се наоѓа на 415 место во светот.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема