Утрински Весник
Македонија

Алијанса за Албанците: Речникот на Вучиќ и понатаму ќе биде дел од вокабуларот на Мицкоски

Alijansa Za Albancite.jpg

„Амбасадорите на нашите пријателски земји и стратешките партнери насочуваат како треба да дојдеме до полноправно членство на Северна Македонија во ЕУ. Северна Македонија не е на друга планета, туку географски, културен, социјален и политички дел на Западот“, велат од Алијанса за Албанците.

„Жал ни е што ВМРО се враќа и со кадри и со политики во времето на Груевски. Од друга страна, драго ни е што ова вистинско и нереформирано лице на ВМРО ќе ги сензибилизира сите оние фактори кои речиси заборавија од каде доаѓаат овие луѓе.

Речникот на Вучиќ и понатаму ќе биде дел од вокабуларот на Христијан Мицкоски. Заробувањето и дисциплинирањето на судството од страна на ВМРО е стара опсесија и најостро го осудуваме секој таков обид“, се вели во соопштението на Алијанса за Албанците.

Можете да прочитате

Општина Кисела Вода: Со цистерни се перат улиците

Тошковски: Пристигнуваат „ер трактори” и хеликоптери од Турција, Словенија, Србија и Црна Гора

Ова е телефонскиот број на кој може да му се јавите на министерот Таравари