Утрински Весник
Македонија

Алијанса за Албанците го осудува физичкото насилство внатре во партијата

Интегрален текст од соопштение за јавност на Алијанса за Албанците:

Најостро го осудуваме синоќешниот физички напад на Кренар Османи, врз членовите на Алијансата за Албанците и директорот, Дритон Небиу, што се случи веднаш по прес-конференцијата на претседателот на Собранието на АА.
Случајот е пријавен до органите на прогонот и ги повикуваме да го расветлат и случајот да добие соодветен правен заклучок. Ваквите настани се неподносливи и имаат за цел оцрнување на единствениот политички субјект што се познава за традицијата на демократските и институционалните вредности.
Апелираме до достојните членови на Алијансата за Албанците да се воздржат во овие одлучувачки денови и да не станат подлегнат на луѓе кои сакаат да му наштетат на нашиот голем и чист дом.

Можете да прочитате

Битиќи до Славески: Оваа Влада го зголеми стандардот на нашите сограѓани за точно 10 процентни поени

Тошковски: Однесувањето на премиерот Џафери спрема вработените во МВР е недозволиво

Османи, Ванковска и Димитриевски надминаа над 1.000 собрани потписи