Утрински Весник
Спорт

Алеиш Еспаргаро го победи Бањаја во спринт трката во Барселона

Алеиш Еспаргаро го победи Бањаја во спринт трката во Барселона

Возачот на Априлија, Алеиш Еспаргаро, го победи Пеко Бањаја во спринтот пред трката за Големата награда на Шпанија. Успехот на Априлија го надополни Маверик Вињалес, кој го освои третото место.

dobivaj vesti na viber

Еспаргарот кој сезонава победи на трката во Силверстон, на шест круга пред крајот со брилијантен потег го мина актуелниот светски првак. Потоа без проблем ја сочува лидерската позиција, додека Бањаја имаше проблеми, но успеа да ја одбрани втората позиција од Вињалес.

Најдобрите десет ги комплетираа Бред Биндер, Хорхе Мартин, Мигел Оливеира, Марко Бецеки, Жоан Зарко, Енеа Бастианини и Алекс Маркез.

Можете да прочитате

Истрага против четворица играчи на ПСЖ поради навредливи песни

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд

Зидан одбил понуда од Марсеј