Утрински Весник
Спорт

Алегри: Јуве како џентлмени зборуваат за фудбалот, а не за судиите!

Алегри: Јуве како џентлмени зборуваат за фудбалот, а не за судиите!

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, не го дочека бурниот финиш при 0:1 победата над Интер, упатувајќи се во соблекувалната, но коментираше дека неговиот тим е „џентлменски“ и дека нема да зборува за судиите, туку за фудбалот.

dobivaj vesti na viber

„Бјанконерите“ ги освоија трите поени на „Сан Сиро“ со голот на Филип Костиќ, предизвикувајќи бурна реакција од Интер поради играњето на рака на Адриен Рабио во текот на акцијата, слична ситуација каква што имаше и на мечот со Сампдорија пред една недела.

„Веќе не им бев потребен по тој момент. Почнаа да ме иритираат, и наместо да добијам картон, решив дека треба да заминам. Играчите знаеја што прават. Секогаш е тешко да се изненади Интер на домашен терен, се работеше за физички меч и требаше да дадеме повеќе голови. Не ме лутете со прашања за голот. Судиските одлуки мораат да бидат прифатени, какви и да се. Не се жалевме по мечот со Салернитана, а на првиот меч против Интер ни поништија гол бидејќи не можеа да утврдат дали имаше играње со рака. Јуве во тој смисол се џентлмени, не сакаме да правиме проблеми. Зборувајте за фудбалот, не за судиите. Ако ВАР го поништеше овој гол тоа ќе беше субјективна одлука. Медиумите правите ваква атмосфера со вашите прашања“, вели Алегри.

Јуве го победи Интер со контроверзен гол!

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна