Утрински Весник
Македонија

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

Потпретседателот на партијата Алтернатива, Адмирим Алити, во име на албанската опозиција изјави дека како против одговор за Брисел е изјавата на Али Ахмети дека и Брисел и Вашингтон кога ќе влезат во подлабока анализа ќе ги разберат причините, a промените во правдата се приоритет. Овој одговор на Ахмети, според Алити, ја навредува интелигенцијата на граѓаните и Европската комисија.

Се додава дека власта не може злуопотребата да ја правда со потреба од реформи во правосудството.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран