Утрински Весник
Македонија

АКТУЕЛНА МЕТЕО НАЈАВА: Од Сахара во Македонија во понеделник и во вторник повторно пристигнува облак од прашина и песок

Prashina Od Sahara Meteoalarm.mk .png

Метео анализа на Славчо Попоски:

Почитувани мои, анализата за тоа какво време не очекува овој викенд веќе ја знаете. Но најновата метео вест која сега ќе ви ја споделам е тоа дека во понеделник и во вторник накратко ни доаѓа нов облак од прашина  и песок од Сахара, по што ни следува позначително освежување и дестабилизирање на времето, но за освежувањето и за дестабилизирањето на атмосферата ќе ве информирам во следните мои метео објави.

Во понеделник и во вторник заедно со прашината  и песокот од Сахара, ни доаѓа  и мачното и спарно време, па така температурите ќе ги чувствуваме како да се повисоки од реално измерените.

Во понеделник ќе биде уште малку потопло, па така во најтоплите централни и југоисточни предели температурата локално ќе се искачи до близу 40 степени.

Оваа Сахарска прашина  и песок која често ја имаме оваа сезона е поради честото јужно и југозападно воздушно струење. Истата од Сахара, преку Италија, па потоа преку централна европа, Велика Британија, се спушта преку северен и централен балкан и доаѓа до нашата Македонија.

Како што претходно најавив, во следните мои метео објави ќе имам детална анализа околу поголемото освежување на времето во првата седмица од јули, но и околу поголемата нова дестабилизација на атмосферата.

Можете да прочитате

На Клиника за онкологија во Скопје ќе се работи во две смени

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за криумчарење на разна стока

Расчистени шест тешки кражби во радовишко, сторителот приведен, следува кривична пријава