Утрински Весник
Спорт

Академија Пандев го потврди партнерството со италијанскиот аматерски клуб Брера

ФК Академија Пандев и официјално го потврди партнерството со италијанскиот аматерски клуб Брера од Милано најавувајќи нова ера во фудбалот, која почнува во Струмица.

dobivaj vesti na viber

„Нови почетоци за нови успеси! Да се биде најдобар, меѓу другото, подразбира и да се биде иновативен, отворен за соработки и подготвен да му се спротивставиш на конвенционалното. На огромно задоволство би сакале да ви го најавиме нашето ново големо партнерство со италијанскиот фудбалски клуб Брера од Милано – почеток на една нова ера во фудбалот преку иновативен и современ пристап кон фудбалското работење и една сосема поинаква и возбудлива приказна!“, се вели во објавата на клубот.

Претходно, основачот на Брера, Алесандро Алеоти, во интервју за „Газета дело спорт“ даде детали за соработката.

„Тука ја продолжуваме нашата уникатна приказна, со која се покажува најдоброто лице на аматерскиот фудбал, од социјалните проекти за фудбал без тензии до потврдување на вредностите. Во текот на годините многу инвеститори беа заинтересирани за да го кренат клубот во професионален ранг, но со ова остануваме верни на солидарниот дух“, изјави Алеоти за соработката со Пандев.

Можете да прочитате

Пандев на селекторот Милевски му порача да молчи

Араухо оди на операција, ќе го пропушти СП

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар