Утрински Весник
Магазин

„Адидас“ го повлекува германскиот дрес со број 44 поради сличност со нацистички ознаки

677z381 44 Nemacki Dres Nnn Vi.jpg

Новите дресови на германската репрезентација предизвикаа голема дискусија веднаш откако беа претставени во јавноста. Некои сметаа дека пепрезентацијата не треба да се натпреварува во розова опрема, а други ја сметаа светлата боја на дресовите храбра и убава.

Во тие розови дресови Германците ја победија Холандија со 2-1.

Возбудата за розовиот дрес стивна, но се појавија нови маки околу дресовите за ЕП.

Според „Билд“, „Адидас“ одлучил да ја откаже понудата и производството на дресови со бројот 44 испечатен во онлајн продавницата.

Според дизајнот на фонтот, овој број премногу потсетува на забранетите ознаки на СС од нацистичка Германија.

Можете да прочитате

Овие грешки во исхраната нема да ви дозволат да ослабете

Невролог предупредува за симптомите на прекумерно користење на социјалните мрежи

Ако сакате да внесете повеќе витамин К почнете да јадете редовно од овие видови храна