Утрински Весник
Политички Партии

АД ЕСМ произведе 19.254 MWh електрична енергија, продадени ноќни вишоци

АД ЕСМ произведе 19.254 MWh електрична енергија, продадени ноќни вишоци

АД ЕСМ на 15.01.2023 година произведе 19.254 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

dobivaj vesti na viber

Во Термоелектраните произведени се 13.763 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.491 MWh.

Во изминатото деноноќие АД ЕСМ продаде 330 MWh ноќни вишоци електрична енергија.

*Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 15.01.2023 година.

Можете да прочитате

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги штитат и да ги кажат странските агентури, кои стојат зад тензиите со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов „Сокол“ и одговорност од Тупанчески

ВМРО-ДПМНЕ: Владата трајно ги оштети македонските позиции на сметка на Бугарија