(Видео) Фергусон го растури Њукасл

Фудбалерите на Брајтон го прегазија Њукасл во дербито на колото во Премиер лигата. Брајтон победи со 3:1, со хет-трикот на 18. годишниот Еван Фергусон. 18. годишниот Ирец е третиот играч кој во саботата постигна три гола, претходно тоа го направија напаѓачите на Манчестер сити и Тотенхем, Халанд и Сон. Во четвртото коло, Брајтон ја забележа третата победа, а Њукасл третиот пораз.

Роберто Де Зерби во целост го надмудри колегата Еди Хау, а Брајтон на теренот во целост го надигра Њукасл.

Блескаше Еван Фергусон со головите во 27., 65. и 70.минута. Почесниот гол за Њукасл го постигна Калум Вилсон во 92.минута.

Еван Фергусон е четвртиот најмлад играч кој постигнал хет-трик во Премиер лигата по Роби Фаулер, Мајк Овен и Крис Барт-Вилијамс.

Во првото следно коло, по паузата Брајтон ќе го пречека Манчестер јунајтед, додека Њукасл ќе му биде домаќин на Брентфорд.

И второто злато на ОИ 2024 за Кина

Ѓуретановиќ не го исплива неговото најдобро време на Олимпијадата во Париз

Кинеската стрелачка репрезентација го освои првиот златен медал на Олимпијадата 2024