Словаците ја декласираа Шведска – Освоија бронза во Пекинг

Хокеарската репрезентација на Словачка го освои бронзениот медал на Зимските олимписки игри во Пекинг. За Словачка ова е прв медал на хокеарските турнири кои се одржуваат во рамките на ЗОИ.

Словачка во „малото финале“, ја декласира Шведска со 4:0. Клучна за победата на Словеаците беше втората третина, откако првата заврши без голови.

Во втората третина Слафковски во 24. и Такач во 33.минута и донесоа предност на Словачка од 2:0.

Уште два гола Словаците постигнаа во 59.минута, кога Шведска играше без голман. Со вториот гол на натпреварот Славковски зголеми на 3:0, а конечниот резултат го постави Регенд.

За златниот медал во Пекинг ќе се борат Русија и Финска. Во 5.10 минути по средно европско време, во недела, Русија ќе ја брани титулата ов Пјонгчанг.