Утрински Весник
Македонија

77 санкции за брзо возење на територија на Битола

197 сообраќајни прекршоци во Скопје

Вчера во периодот од 14.00 до 20.00 часот на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 77 возачи од кои (17 – Прилеп, 27 – Битола, 9 – Ресен и 24 – Македонски Брод). Од вкупно 77 возачи, 39 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 38 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

dobivaj vesti na viber

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Се апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Можете да прочитате

Началникот на ГШ во посета на припадниците на Армијата кои учествуваат во активностите на НАТО во Романија и Бугарија

164 санкционирани возачи во Скопје, 66 за брзо возење

Дваесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски