Утрински Весник
Македонија

67 казни за автобуси што вршат превоз на ученици, 18 упатени на вонреден технички преглед

44 казни за автобуси што вршат превоз на ученици, 28 упатени на вонреден технички преглед

67 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 18 упатени на вонреден технички преглед

dobivaj vesti na viber

Во текот на вчерашниот ден (18.11.2022) во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се две кривични дела за возење без лиценца по член 284 – а од Кривичен законик и 65 сообраќајни прекршоци. Од нив осум за возење без возачка дозвола, еден за неносење сигурносен појас…
Упатени на вонреден технички преглед се 18 возила.

МВР апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваме сообраќајните правила и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можете да прочитате

ЗНМ: Функционерите мора да одговараат на прашањата на новинарите

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Средба Бочварски – Милков: Ги потврдивме ставовите за завршување на железничкиот Коридор 8