Утрински Весник
Македонија

32 санкционирани возачи на мотоцикли, 13 возеле без заштитна кацига

32 санкционирани возачи на мотоцикли, 13 возеле без заштитна кацига

Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 7 до 12 часот, спроведена е акциска контрола на територијата на државата за санкционирање прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 32 возачи.

dobivaj vesti na viber

Од нив, 13 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, седум возеле без возачка дозвола. За време на контролата санкционирани се и 117 други видови на сообраќајни прекршоци.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, најави МВР и апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за побезбедни патишта.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран