Утрински Весник
Македонија

275 казни за брзо возење

275 казни за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (24.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 275 возачи.

dobivaj vesti na viber

Од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 153 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 122 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Можете да прочитате

Маричиќ: 2030 е реално време за исполнување на обврските кон ЕУ

Централниот одбор ја предложи Маја Морачанин за претседателка на ДОМ

Муцунски: Инвестираме во капитални проекти за граѓаните