Утрински Весник
Свет

23 лица загинаа во Перу: Патнички автобус падна во река

G 6.jpg

Најмалку 23 лица загинаа кога патнички автобус падна во река во Андите во северниот дел на Перу, изјави обвинител за локалните медиуми.

Несреќата се случила во неделата вечерта кога автобусот се движел кон градот Сорочуко, изјави за локалната радио станица РПП Олга Бобадиља, провинциска обвинителка за регионот Кахамарка.

Се уште се прибираат информации бидејќи несреќата се случила ноќе на прилично нерамен и неасфалтиран пат, каде автобусот паднал во провалија и завршил во реката“, изјави Бобадиља.

Локалните медиуми објавија дека автобусот патувал од блискиот град Челендин, кој оттогаш прогласи тридневна жалост.

Несреќите се релативно чести на патиштата во Перу. Во несреќа во септември минатата година загинаа 20 лица, додека во јануари 2023 година, најмалку 24 од нив загинаа кога автобус падна од карпа.

Можете да прочитате

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Европското фудбалско првенство во Германија многу малку ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори откако Украина ќе ги повлече војниците и ја прекине кандидатурата за НАТО