Утрински Весник
Македонија

209 санкции за брзо возење на територијата на Македонија

299 казни за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање возила што се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 209 возачи.

dobivaj vesti na viber

Од нив, седум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две се движеле со дури над 70 километри на час.

Притоа 93 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 116 надвор од населено место.

 

Можете да прочитате

Петровска и словенечкиот министер за одбрана Шарец го потпишаа новиот Договор за одбранбена соработка

Приведено лице од Студеничани за бесправно градење

Шаќири: Со размена на искуства, државата и регионот забрзано се интегрираат во глобалниот образовен простор