Утрински Весник
Свет

11-годишно девојче известува од Газа

Dete Gaza.jpg
300x250 (7)

Сумаја Вушах има 11 години е една од најмладите нови новинари во Газа кои известуваат за Палестинците.

Девојчето во интервју за Ал Џезира изјави дека не се плаши да известува од завојуваниот Појас Газа, каде од 7 октомври во израелските напади се убиени повеќе од 100 новинари.

Ss1

„Мајка ми и татко ми беа загрижени кога почнав да известувам бидејќи знаеја дека новинарите се цел. Но, видоа дека сакам да го направам тоа и дека сум одлучна, па ми дозволија“, изјави 11-годишното девојче.

Сумаја вели дека била инспирирана да ги раскаже приказните за Палестинците во Газа од репортерката на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех, која беше убиена од израелски снајперисти во Џенин.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници