Фенерџијата Салернитана „лесен залак“ за Јуве, фантастичен гол за Дибала

Јувентус лошата мината недела за клубот, по тешкиот пораз од Челси во ЛШ, првиот домашен пораз од Аталанта од осумдесетите и големата истрага за финансиски малверзации кои наводно можат да го исфрлат во Серија Б, ги надмина со 0:2 победа над Салернитана за малку надеж за подобри денови за „бјанконерите“.

Пауло Дибала ја покажа својата класа во 21. минута, кога со апсолутна бомба го стресе противничкиот голман Вид Белец, а само седум минути подоцна беше поништен голот на Џорџо Кјелини поради офсајд. Трите поени за тимот на Макс Алегри ги осигура Алваро Мората во 70. минута од мечот, пред Дибала во 95. минута да утне од белата точка, за лош крај на мечот.

И со победата, Јуве се само седми во лигата со 24 поени, големи 11 зад лидерот Наполи, додека Салернитана се последи со само 8 поени.