Ребиќ ја „урна“ Рома, по што сочно ги опцу

Со голот на Анте Ребиќ, Милан стигна до трилер 2:1 победа на гостувањето кај Рома да ја прекине лошата серија од два порази во Серија А и да се доближи на четири поени од лидерот Интер.

Во првото полувреме имаше речиси се – обид со петица на Златан Ибрахимовиќ, многу шанси на двете страни, стативи, за на крајот во 43. минута „росонерите“ да дојдат во водство од пенал откако Фацио направи фаул на работ на шестнаесетникот, а Френк Кеси беше сигурен од белата точка.

Меѓутоа, во второто полувреме, Рома успеа да врати преку Жордан Верету во 50. минута, пред на сцена да стапи хрватскиот напаѓач Анте Ребиќ осум минути подоцна, со убав гол од свртување. Како што можат да забележат сите кои ги познаваат локалните јазици, потоа тој им упати сочна пцост на ривалите од Рома директно во камерата.

Милан сега има 52 поени, четири помалку од Интер, но дури шест пред Јувентус и Аталанта, додека Рома останува петта со 44 поени.