Мајнц го победи фаворитот Лајпциг, Ајнтрахт ја декласира Арминија

Ss2

Мајнц приредија вистинско узненадување во Бундес лигата со победата над Лајпциг во 18.коло. Во оваа рунда, Волфсбург во дербито победи во Леверкузен, а Ајнтрахт Франкфурт „пукнаа петарда“ во мрежата на Арминија.

Мајнц со втората победа во сезоната, најавија дека жестокот ќе се борат за опстанок во Бундес лигата. Претпоследниот тим на табелата со 3:2 го победи второпласираниот Лајпциг.

Img 5587

Лајпциг два пати имаа предност во првото полувреме, со головите на Адамс и Халстенберг, која со своите голови ја поништуваше Нијакате. Голема победа за Мајнц обезбеди Бариеро со голот во 50.минута.

Ајнтрахт во Билефелд ја декласира Арминија со 5:1. Натпреварот го обележа српскиот репрезентативец Костиќ со гол од 25 метри и асистенција. Точка на натпреварот стави позајмениот играч од Реал Мадрид, Јовиќ.

Баер Леверкузен го забележа третиот пораз на последните пет натпревари. „Фармацевтите“, загубија од директниот конкурент за висок пласман, Волфсбург. Голот на Баку во 35.минута го реши победникот. Двата тима сега имаат по 32 бода и се наоѓаат на делба на третата позиција во лигата.

Натпреварите Аугсбург-Унион Берлин и Фрајбург-Штутгарт завршија со победи 2:1 на домашните тимови.