Манчестер Јунајтед во финишот го торпедираше Њукасл

Img 5587

Во последниот натпревар од саботната програма во Премиер лигата на Англија фудбалерите на Манчестер Јунајтед победија во Њукасл со 4:1.

Натпреварот започна лошо за „црвените ѓаволи“, во втората минута Лук Шо си постигна авто-гол. Ова е прв пат од сезоната 200/2001 Манчестер Јунајтед на првите четири натпревари во сезоната да примат најмалку по еден гол.

Img 5587

Јунајтед бргу се вратија во натпреварот, по корнерот на Мата највисоко скокна Мегваер и го израмни резултатот.

Рашфорд во 58 минута изнуди пенал кој не успеа да го реализира Бруно Фернандеш. Португалецот се извади во во 86 минута кога постигна гол по асистенцијата на Рашфорд. Истиот играч четири минути му асистираше и на Ван-Бисака кој погоди за 1:3.

Точка на натпреварот стави најдобриот играч на теренот Рашфорд во 97 минута.